Diablo

Diablo logo

Tato nesmrtelná herní klasika se zrodila roku 1996 v dílnách hitmakerů z firmy Blizzard. Dlouho očekávána akční RPG se okamžitě po svém vydáním stala komerčním hitem, mnoho prestižních časopisů ji udělilo velmi vysoká hodnocení a hráči ji zvolili za hru roku. Ačkoli se Diablo příliš neopírá o klasická pravidla AD&D, nabízí vlastní pojetí fantasy hraní. Diablo je mnohem akčnější než ostatní RPG, čemuž nasvědčuje i zvolené zobrazení pohledu na hru. Ve hře ovládáte jednoho hrdinu, kterého vidíte z jakéhosi pseudo 3D nadhledu, podobně jako tomu je například u Ultimy VII či UO. Na výběr máte ze tří charakterů, které se od sebe zásadně liší. Zatímco warrior klade důraz na boj tváří v tvář, rogue preferuje střelbu z luku a sorcerer využití ničivé síly magie. Pokud hru spustíte, tak se ocitnete v městečku Tristram, kde se vyskytuje několik důležitých obyvatel, bez nichž by bylo velmi obtížné hrát. Je zde léčitel, který vám prodá hojivé lektvary, nebo vás třeba zdarma vás uzdraví, je zde kovář, od kterého si můžete zakoupit obyčejné i magické zbraně, či si zde nechat opravit poničené předměty. Je zde také kouzelnice, která prodává lektvary přidávající manu, knihy s kouzly, elixíry na zvyšování vlastností a magické hole, které rovněž umí nabíjet magickou silou. Samotná hra se odehrává ve čtyřech rozdílných lokacích – v kostele, katakombách, jeskyních a v samotném pekle, kde na vás číhá Diablo. Cestou za poražením Temného pána budete potkávat množství variabilních příšer, které jsou velmi dobře animovány a disponují poměrně podařenou umělou inteligencí. V prostorách podzemí, nebo u zabitých příšer se nachází peníze, které můžete použít na nákup nové výbavy či na opravu výbavy stávající. Nachází se zde také předměty, které mohou být magické a nemagické. Zajímavější jsou předměty magické, jejichž jméno je napsáno modře. Ty mohou obsahovat různé speciálními účinky, které kladně či negativně ovlivňují vaše vlastnosti. Právě honba za kvalitními kouzelnými předměty je jedna z věcí, díky kterým si Diablo stále udržuje své příznivce a stále uchvacuje nové a nové hráče. Dalším a neméně důležitým fenoménem, který hru udělal nesmrtelnou, je internetová hra přes battle.net. Na battle.netu můžete hrát spolu s dalšími hráči (případně s nimi bojovat), nebo diskutovat na chatu.

Atmosféra internetového hraní nebo jen obyčejného povídání na chatu se nedá popsat, musí se to prostě zažít na vlastní kůži.

Je zřejmé, že Diablu to bylo, je a ještě hodně dlouho bude. Vždyť denně ho po internetu hraje několik tisíc lidí na celém světě.

Klady: možná nejlepší systém předmětů, jaký se kdy ve hrách objevil, přehledný inventář, dobrá grafika hry i předmětů, podpora hry po internetu, mnoho možných stylů hraní

Zápory: hra nemá moc dlouhý singleplayer (ve finální verzi bylo vypuštěno mnoho questů a předmětů), nějaké bugy

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *