Battle.net a multiplayer

Největší zábavu poskytuje Diablo po internetu přes battle.net. Po internetu lze hrát jen s multiplayerovou postavou, ale multi postava pro hraní na internetu se dá trénovat i bez aktuálního připojení na net. Místo volby battle.net prostě zvolte hru přes protokol TCP nebo IPX a spusťte. Je dobré si postavu trochu natrénovat, než vlezete na battle.net, neboť třeba s levelem 20 a výš budete budit rozhodně lepší dojem, než kdybyste tam přišli s levelem 1. Navíc – pokud hrajete přes telefonní modem, tak byste si asi nemohli (finančně) dovolit vytrénovat celou postavu na level 50 jen čistě internetovým hraním a tudíž je offline trénink nutností.

Aby to bylo ucelené, tak začnu připojením. Spustíte tedy Diablo, dáte Multiplayer a Battle Net. Následuje výběr postavy a poté přihlášení. To se prvádí na obrazovce, kde se zadává jméno postavy a přístupové heslo. Pokud jste již zaregistrováni, napíšete do kolonky password své heslo. Pokud ještě ne, tak zmáčkněte New Account. Zobrazí se vám vaše povinosti a další věci, které nikdo nečte 🙂 a po zmáčknutí Agree se dostanete na obrazovku, kde zadáte jméno postavy, heslo a potvrzení hesla. Poté, co stiknete OK se dostanete do vlastního prostředí BNetu.

Obrazovka BNetu se skládá ze tří základních částí. Nalevo se vyskytuje několik tlačítek (Channel, Createm Join a Quit), uprostřed je textové pole, kde probíhá konverzace a napravo je seznam přítomných hráčů, doplněný buttony Send a Whisper.

Nejprve si popíšeme konverzaci a práci s prostředním a pravým oknem. Pravé okno vám tedy nabízí seznam hráčů. U každého hráče je také obrázek, podle kterého můžete zjisti, jaký má daný hráč charakter (postavu). Na každém obrázku s postavou je také určitý počet teček. Pokud je na obrázku jedna tečka, tak daný hráč zabil Diabla pouze na obtížnost normal. Pokud jsou tam tečky dvě, tak ho zabil na nightmare a pokud je hráč „pozlacen“ a má tečky tři, tak ho zabil i na hell. Hráč, který nemá tečku žádnou, Diabla pochopitelně ještě nezabil. Za jménem je ještě zobrazena rychlost připojení v podobě čárek. Čím více čárek, tím horší připojení.

Pokud na jméno hráče dvakrát kliknete, zobrazí se vám tzv. info. Tam si můžete přečíst věk hráče a různé informace, které o sobě sám napsal. I vy si můžete své info doplnit poklepáním na jméno své postavy.

Vlastní komunikace probíhá psaním textu do pruhu pod prostřední částí BNetu. Pokud chcete něco sdělit jen jednomu konkrétnímu hráči, musíte si ho v pravém sloupci označit, napsat zprávu a ťuknout na tlačítko whisper (šeptat). Zprávy poslané pomocí této funkce vidíte jen vy, a ten hráč, kterému jste text poslali. Je zobrazen šedou barvou.

Můžete používat také různé příkazy (viz výše). Oblíbený je emoční text, tedy text napsaný žlutou barvou. napíšete ho pomocí příkazu /me text text text. Místo značky /me se v prostředním okně zobrazí jméno vaší postavy. Např.: /me se loučí … zobrazí se jako Alaitos(BD) se loučí. (Seznam všemožných b.netovských příkazů najdete úplně dole)

Tak a teď přejdeme k levému pruhu. Na prvním místě je ikona chanell, kde můžete měnit kanály, přes které se připojujete. Vy se standardně pohybujete na kanálu Diablo Retail CZE-1. Zde si můžete vytvořit vlastní kanál tím, že v této obrazovce napíšete do příslušné kolonky jeho název. Můžete se také připojit na různé předem vytvořené kanály. Zpět na český kanál se vrátíte buď vybráním Diablo Retal CZE-1 ze seznamu, nebo napsáním Diablo Retail CZE-1 do kolonky.

Další ikona je Create. Zde si můžete vytvořit vlastní hru. Na levé straně si vyberete obtížnost a na pravé napíšete jméno a heslo. Například si chcete zahrát s kamarádem z BD, tak se domluvíte, že jeden z vás založí hru bd/bd. To znamená, že ten, co hru zakládá, dá nové hře jméno bd a heslo bude bd.

V obrazovce Join si na levé straně můžete přečíst seznam aktuálních her převážně zahraničních hráčů. Toho si moc nevšímejte, jelikož čeští hráči hrají v zakódovaných hrách (takové, jaké mají hesla). Pokud tedy někdo vytvořil hru bd/bd a vy se k němu chcete připojit, tak ručně napíšete do příslušné kolonky jméno bd a jako heslo uvedete pochopitelně také bd. Pokud někdo vytvořil hru blue/dragons, tak jméno je blue a heslo dragons. Pak už ťuknete na OK a hrajete. Může se vám ale zobrazit informace, že hra neexistuje (daný hráč ji ještě nestačil založit, nebo daná hra už existuje s jiným heslem a vy musíte se domluvit na jiném názvu hry). Můžete se vám také napsat zpráva, že hra je již plná. To značí, že ve hře je přítomno již větší množství hráčů a do hry se tak již nemůžete dostat.

Ještě bych chtěl poznament, že hrát hru se zahraničními hráči (hry, které se zobrazí v levé části obrazovky JOIN) není příliš zábavné. Jedná se totiž o bandu hackerů a číterů (je tam hodně PK, kteří vás mohou zabít i ve městě, tak pozor).

Tlačítko Exit je snad už jasné. Abyste si výše zmíněná fakta mohli lépe představit, tak zde je obrázek b.netovského interface:

Popis "centrály"

Příkazy na Battle Netu

/whois [jméno uživatele] – (např./whois Alaitos) – Vyhledá základní informace o uživateli včetně čísla ID a jeho současné místo výskytu.M užete vyhledávat i jen přes číslo ID – whois/ #[císlo] – (/whois #1) Stejnou funkci mají : /where /whereis

/who [název channelu] – (např. /who Diablo Retail CZE-1) – Zobrazí vám seznam lidí, kteří se nacházejí na zvoleném channelu. Dá se napsat i ve hře.

/whisper [jméno uživatele] – (např. /whisper Alaitos nebo /whisper #6) – Pošle zprávu dané osobě aniž by jí viděli jiné osoby, nezáleží na tom na kterém channelu se příjemce nachází. Stejnou funkci mají : /w /msg

/squelch [jméno uživatele] – (např. /squelch Andrew nebo /squelch #2) – Ignoruje všechny další zprávy od daného uživatele. Zajímavé je,že to ignoruje nejspíše celou IP adresu daného hráče, a proto zůstává squelchnutý, i když přijde s jinou postavou. Stejnou funkci mají : /ignore

/unsquelch [jméno uživatele] – (např. /unsquelch Andrew nebo /unsquelch #2) – Dovolí ignorovanému jedinci zase s vámi mluvit. Stejnou funkci mají : /unignore

/channel [jméno channelu(kanálu)] – (např. /channel bar) – Přehodí vás na jinačí channel, bez toho abyste museli používat vstupní stránku. 

/away [příčina] – (např. /away kourim) – (Tímto zdravím Cistice 🙂 Pokud vám následně někdo bude šeptat nebo vyhledávat příkazem /whois, tak mu hra napíše, že nejste přítomni, jelikož  vykonáváte činnost, kterou jste tam napsali. Zrušíte to napsáním „/away“

/dnd [příčina] – (např. /dnd mam duel) – Do not Disturb, nerušit z příčiny, kterou jste uvedli za příkazem. Zrušíte to přkazem „/dnd“

/me [text] – (např. /me je unaven) – Zobrazí tzv. emoční text žlutou barvou. Místo /me se objeví vaše jméno.

/ váš osobní seznam max. 25 friends (přátel). Pokud napíšete pouze „/f“ naskočí vám menu, kde můžete použít tyto příkazy:
/f add [jméno] – (např. /f add Alaitos(BD) – Přidá hráče do seznamu
/f delete [jméno] – (např. /f delete Alaitos(BD) – Odstraní hráče ze seznamu
/f list – Vypíše vám seznam vašich přátel spolu s jejich statusem (zda jsou offline, hrají, či na jakém jsou channelu).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *